Zabezpečení skleníku na zimu: prevence před těžkým sněhem

02. 01. 2024

Zabezpečení skleníku na zimu: prevence před těžkým sněhem

Zimní počasí může být nepředvídatelné. I když jsou v posledních letech zimy povětšinou teplejší, a i provozovatelé sjezdovek na horách často marně vyhlížejí vydatnější sněhovou nadílku, čas od času nás může husté sněžení překvapit i v nížinách. Mnohdy zaskočí silničáře a motoristy, poláme stromy nebo zpřetrhá elektrická vedení. Mokrý a těžký sníh ale může způsobit poměrně velké škody i v zahradách.

Zkušenější zahrádkáři na zimu podepírají větve stromů a pravidelně z nich setřásají sníh. Nezřídka se však podceňuje zajištění skleníků před těžkým sněhem. Čerstvě napadaný sníh nemusí nutně znamenat nebezpečí, avšak vrstva mokrého a těžkého sněhu dokáže poničit i ty nejodolnější konstrukce. Polámaný skleník pak již nelze opravit a zahrádkáři tak zbudou jen oči pro pláč.

Hustota sněhu se může pohybovat přibližně od 70 do 300 kg na jeden m3. Jemný a čerstvý prašan proto skleník nutně poničit nemusí, ale 25 cm silná vrstva mokrého sněhu, do které navíc před oblevou naprší, může na jednom metru čtverečním vážit i 80 kg. Pro menší zahradní skleník o ploše 6 m2 to pak znamená zatížení bezmála půl tuny sněhu! Pro jen o trošku větší skleník to pak může zátěž, jako kdyby jeho na střeše parkoval malý osobní automobil.

U polykarbonátových skleníků taková hmotnost dokáže vylámat panely z rámů. V takovém případě je šance zakoupit nové panely a skleník opravit. Ovšem ani skleníky se skleněnou výplní nemusí hnotnost sněhu vydržet. Několik stovek kilogramů sněhu dokáže polámat i velice odolné ocelové konstrukce. Určitě se proto nemusí vyplatit čekat, zda skleník zimním testem projde bez úhony.

Základní prevencí je proto včasné, pravidelné a důsledné odhrnování sněhu ze střechy skleníku. Sníh odhrnujte opatrně pomocí vhodných nástrojů, abyste skleník nepoškodili. Je-li to možné, používejte například koště, vhodné také mohou být shrnovače sněhu ze střechy, které mají gumovou hranu. U menších skleníků je možné použít třeba plastovou lopatku s gumovou hranou.

Největší zátěž zpravidla nese lišta v hřebeni střechy. Může ji prohnout i poměrně malé zatížení, skleník se tím začne celý ohýbat, ztrácí stabilitu a při vzrůstajícím zatížení se může zbortit. Tomu se dá předcházet poměrně jednoduše tak, že hřeben střechy na zimu podepřete vhodným trámkem.

Neméně důležité je také před zimou zkontrolovat všechny spoje, dotáhnout všechny šrouby, případně vyměnit ty zkorodované. 

Důležité je nic nezanedbat. Jen tak se budete moct s příchodem jara těšit na novou úrodu.


Líbil se vám článek? Nechte si zasílat další články a novinky na e-mail, aby vám nic neuniklo!

Přišel vám článek zajímavý?
Sdílejte ho dál.




Mohlo by Vás také zajímat

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

Máte doma mravence? Zbavte se jich bez kompromisů!

17. 05. 2024

Nikoho nepotěší zástup mravenců pochodující po kuchyňské lince. Zbavit se jich natrvalo je prakticky nemožné. 

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

Zabezpečení chaty: Prevence proti zlodějům a ochrana majetku

13. 05. 2024

Chatařská sezóna se opět rozjela v plném proudu. Každý, kdo může, na konci pracovního týdne vyrazí z města, aby si…

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

Pravda o využití jedlé sody v zahradě: Může zlepšit chuť rajčat?

13. 05. 2024

Při procházení internetu můžete často narazit na zaručené tipy, které vám zajistí lepší úrodu, šťavnatější plody, nebo…

Kdy a jak se zbavit mravenců?

Kdy a jak se zbavit mravenců?

10. 05. 2024

Mravenci jsou součástí přírody, mohou být i užiteční, proto není vždy nutné mraveniště v zahradách likvidovat. V…